Tipy a triky

3x áno pre Cloudové služby

Google Drive, Microsoft OneDrive, DropBox a mnoho ďalších. Určite ste o nich už čo to počuli. Napríklad tieto spomínané tri služby môžeme vídať ako bežnú výbavu nainštalovanú priamo výrobcami alebo dodávateľmi v našich počítačoch, tabletoch, či smartfónoch. Prečo povedať tri krát áno pre Cloudové služby?

Základná myšlienka. Prvé áno. Všetko na jednom “mieste”?

Z pohľadu Zebričkynho a určite aj mnoho používateľov nám dá za pravdu, že základnou myšlienkou Cloudových služieb je, že k všetkým potrebných informáciám a súborom môžeme prakticky pristupovať odkiaľkoľvek z akéhokoľvek zariadenia. Používateľskú ponuku Cloudovej služby si otvoríme kdekoľvek v akomkoľvek internetovom prehliadači. Jedinou podmienkou je samozrejme internetové pripojenie.

Nejaký príklad…

V rámci popisu základnej myšlienky si predstavte, že na vašom počítači začnete písať nejaký článok. Po čase prácu na svojom počítači ukončíte a idete na prechádzku do prírody. Na prechádzke dostanete výborný nápad, ako článok vylepšiť. Zo svojho vrecka vytiahnete smartfón, rozpísaný článok si otvoríte a pokračujete v úpravách. Po príchode domov si článok otvoríte na notebooku a úspešne ho dokončíte.

Predstavte si podobné príklady s rôznymi druhmi dokumentov. No nie je to skvelé? Pohodlne, bez otravného kopírovania súborov cez USB kábel alebo pomocou USB kľúčov. Viete si to predstaviť alebo takouto formou už Cloudové služby využívate?

Fotografie okamžite online. Druhé áno.

Obľúbenou funkcionalitou takého Google Drivu, OneDrivu alebo DropBoxu je to, že si vieme v našich smartfónoch nastaviť, či sa majú nové fotografie zo smartfónu po pripojení na WiFinu automaticky uložiť do Cloudového úložiska a ďalej stiahnuť do konkrétnych zariadení, ktoré si používatelia nastavia. Za nás tiež môžeme potvrdiť, že túto funkcionalitu využívame. V tomto sme leniví – pre stiahnutie fotiek z mobilu sa nám nechce siahať na USB kábel a robiť sťahovanie fotografií pravidelne ručne. Radšej si nastavíme Cloudovú službu tak, aby nám nové fotky “kopírovala” automaticky do zvoleného priečinka v našich notebookoch.

Záloha, záloha, zálohy. Tretie áno.

Komu sa už niekedy stalo, že nejakou nepozornosťou stratil dôležitý súbor (omylom ho odstránil a podobne)? Cloudové služby ponúkajú šikovné východisko pre zálohovanie dát. Niektoré Cloudové služby dokážu viesť históriu až 16 zmien v súboroch a k týmto zmenám sa pristupovať. Cloudová služba vám zaručene pomôže v rámci zálohovania uchovať vaše dôležité súbory v bezpečí.

Záverom

Možno ste postrehli, že je článok vzhľadom na jeho tému veľmi krátky. K dispozícii je neskutočné množstvo možností, ako Cloudové služby a ich funkcie využívať pre efektívnejšie a pohodlnejšie používanie výpočtovej techniky. Patríte medzi tých, ktorí ešte o Cloudové služby ani “nezakopli” alebo ste už pokročilým používateľom?

Aby Vám toto neušlo:

Podobné príspevky

Pridaj komentár