Odporúčania

5 tipov: Aký by mal byť notebook pre študenta?

notebook pre studenta

Aj ja som bol študent. Pamätám si, ako som prenášal svoj 17″ notebook 200 km autobusom každý týždeň. Keď si prirátam váhu batožiny, tak to nebolo to pravé orechové. To som ale zistil až neskôr. Vtedy mi nemal kto poradiť, aký notebook by mal chcieť a čo od neho očakávať. Zaplatil som 1000 € za herný notebook, ktorý sa prehrieval, bol ťažký, baterka vďaka výkonu nevydržala ani po Levoču.

Nedovolím, aby ste podobne bez rozmyslu nakúpili aj vy. Dám vám 5 rád, ktoré by sa vám mohli hodiť. Ušetríte čas, peniaze a nemilé rozčarovanie z  nákupu. Poďme sa na to pozrieť.


fullhd1. Na čo bude notebook slúžiť?

Veď predsa na štúdium. Áno, to tiež. Ale študent si chce občas skrátiť čas pri učení na skúšky alebo zahrať Fortnite. Takže celkom len na štúdium to nebude. Ak si chce napr. pozrieť film, odporúčam obrazovku s FullHD rozlíšením. Na hranie by som radšej zvolil niektorý z herných notebookov. Bežné študentské notebooky sú vhodné skôr pre online hry. Notebooky s “lepšou” grafickou kartou majú už cenovku posunutú vyššie.


Repasovany notebook Dell Latitude E3330

2. Aký rozmer?

Notebook sa bude prenášať, takže treba brať ohľad na veľkosť a predovšetkým váhu notebooku. Podľa mojich skúseností je ideálna váha do 2 kg, ideálne okolo 1,5 kg. Túto podmienku spĺňajú 12,5″, 13,3″ a niektoré 14″ notebooky. 

 


baterka VD3. Displej a baterka

Dotykový, klasický, matný, lesklý? Väčšina dotykových obrazoviek je zároveň lesklá. To nemusí byť úplne ideálne pri cestovaní, kedy sa môže obrazovka lesknúť. Dá sa to vyriešiť zvýšením kontrastu a jasu displeja ale to ide na úkor výdrže baterky.

 

Keď sme už pri baterke – v našej ponuke nájdete notebooky s rôznou výdržou baterky – nová, VD (veľmi dobrá), ktorá vydrží pod záťažou viac ako 70 minút. Práve tieto baterky by mali byť povinnou výbavou študentských notebookov.


repasovany manazersky notebook Lenovo ThinkPad T430

4. Ochrana 

Keďže sa notebook bude prenášať, je potrebné, aby sa pri náhodnom páde nestalo, že notebook sa už nezapne. Preto každému študentovi odporúčam siahnuť po notebookoch s kovovým telom. To chráni notebook samotný ale aj dáta ( semestrálne práce, diplomovky ) pred znehodnotením.

Mám ešte jeden dobrý tip. Notebook by mal byť vybavený SSD diskom, u ktorého nehrozí strata dát pri páde alebo nehode. Podmienku odolného kovového tela z horčíka, či hliníka spĺňajú napr. Lenovo ThinkPad, HP Elitebook a Probook, či Fujitsu LifeBook a Dell Latitude.


trieda kvality5. Cena

Mnohí študenti chcú mať dizajnovo pekný notebook. Medzi repasovanými notebookmi sú viaceré kategórie kvality. Ak niekomu záleží na tom, aby notebook vyzeral čo najviac ako nový, odporúčam vyberať z triedy kvality A-. Tieto kúsky nesú len malé, takmer žiadne známky opotrebenia. Vďaka reálnym fotkám, ktoré uverejňujeme v kategórii IHNEĎ K ODBERU máte istotu, že dostanete kvalitu, akú vidíte na fotkách.
A repas má v rukáve ešte jeden tromf – tou je cena. Keby ste si chceli porovnať nový notebook s rovnakými parametrami s repasovaným, museli by ste vytiahnuť z účtu aj o 700 € viac.


Poďte si vybrať notebook pre študenta:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *