Powered by Smartsupp

Je údržba chladenia notebooku dôležitá?

je-udrzba-chladenia-notebooku-dolezita-pic-FEAT-img

To, že sa k nám blíži ďalšia letná sezóna určite zaregistroval každý z nás ? Čím to je? Kolísajúcim alebo gradujúcim teplom a dusnom? My ľudia sme rozdielni. Niektorí z nás vítajú letné horúčavy s radosťou a niektorí z nás už v týchto dňoch hľadajú nejakú „skrýšu“, ktorá nás pred teplom „ochráni“. Ako je to s našimi „kolegami“ z radov výpočtovej techniky, notebookmi?

Má vôbec chladenie v notebooku nejaký „vyšší“ zmysel?

Pri tejto otázke by niekto mohol odpovedať ďalšou zmysluplnou otázkou typu: „Načo by to tam dávali, keby to šlo bez toho? :D“ Súčiastky a komponenty notebooku (hlavne procesor, či grafická karta) sú stavané na určité pracovné teploty, ktoré sa nesmú presiahnuť. Napríklad taká i7mička od Intelu znesie aj teplotu cca. 100°C. Bez potrebného chladenia by tieto komponenty s najväčšou pravdepodobnosťou zhoreli.

Čo keď sa pracovná teplota blíži k teplotným limitom? Výrobcovia samozrejme do notebookov „nasadzujú“ rôzne ochrany. Taká ochrana napríklad nedovolí procesoru prekročiť určitú limitnú teplotu. Keď výrobcom stanovenú teplotu procesor presiahne, notebook sa vypne, aby nedošlo k poškodeniu komponentov. Už sa vám to niekedy stalo? Veľa ľudí sa na toto sťahuje a hlavne v lete.

Strata výkonu

Notebook a jeho kľúčové komponenty dosahujú pri optimálnych teplotách a pri optimálnom chladení maximálny výkon. Čim je teplota vyššia, výkon sa stráca. Je to spôsobené vyššie spomínanými teplotnými ochranami.

Predstavte si, že niekto má v notebooku hernú grafickú kartu. Chladenie jeho notebooku nemalo údržbu už dosť dlhý čas. No a tento človek sa sťažuje, že prečo mu v jednom momente začnú aj jednoduché hry neznesiteľne „sekať“ (lagovať). Je to spôsobené prehrievaním a teda následnou stratou výkonu.

je-udrzba-chladenia-notebooku-dolezita-pic-1

Designed by Photoduet / Freepik

Chladenie časom stráca svoju efektivitu. Je to spôsobené hromadením nečistôt v chladiacom okruhu. Drvivá väčšina notebookov má vzduchové chladenie (pomocou ventilátora). Keby sme boli vo vákuu, bolo by to v pohode. V našom pracovnom, či domácom prostredí je vo vzduchu vždy nejaká čiastka prachu a nečistôt. Tieto sa zachytávajú v chladiacom okruhu notebooku.

Hromadením nečistôt sa chladiaci okruh môže úplne zaniesť a tak chladí len minimálne, čo má katastrofický vplyv na výkonnosť a životnosť notebook.

Aké je riešenie?

Notebook rozobrať, poriadne vyfúkať (vyčistiť) a zamerať sa hlavne na chladiaci okruh a v niektorých prípadoch naniesť aj novú teplo vodivú pastu. Po vykonaní tohto postupu bude Váš notebook výkonovo a stabilitou ako nový ? A nebudú mu vadiť ani nepríjemné letné horúčavy ?

Ak by ste potrebovali viac info, prípadne by ste chceli nechať vyčistenie na nás, neváhajte sa nám ozvať!