Jeden deň off-line

zbr-clanok-jeden-den-offline-FEAT-img

Počítače a notebooky sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Nevieme si  ani len predstaviť deň bez toho aby sme zapli náš notebook, či chytili mobil a použili internet. Ale predsa len, skúsme sa nachvíľku zastaviť a predstaviť si to: Jeden deň off-line.

Komunikácia ako základ

Prirodzený ľudský kontakt, ako základná súčasť ľudského života veľakrát zlyháva práve kvôli komunikácii cez internet. Nebolo by skvelé aspoň jeden deň sedieť len tak v kaviarni, nepozerať do notebooku alebo telefónu a namiesto toho vnímať čo sa deje okolo nás? Vnímať ako čvirikajú vtáčiky, veje vietor alebo trúbia autá? Zrazu by sme si dokázali všimnúť ľudí okolo seba a možno by sme dokázali spoznať nových priateľov aj inak ako cez sociálne siete.

Nebolo by krásne zažiť také „scény“ ako z filmov? Len si to predstavte. SMSky a iné typy správ by nahradil ľudský kontakt a normálny rozhovor. Ani tá najdokonalejšia technológia nedokáže nahradiť prirodzený ľudský kontakt a to príjemné napätie, ako keď niekoho spoznávate osobne.

zbr-clanok-jeden-den-offline-1

Ach, tie vzťahy

Toto nie je jediný aspekt nášho života, ktorý by mohol byť príjemnejší off-line. Veľa vzťahov nefunguje vďaka uprednostňovaniu komunikácie cez internet. Veľa krát si ani len neuvedomujeme, ako nám to dokáže ničiť vzťah s človekom, ktorého milujeme. Len si spomeňme na svojich starých rodičov alebo rodičov. Oni nepotrebovali SMSky alebo Messenger, aby sa dokázali porozprávať, alebo nebodaj aj pohádať. No dôležité je to, čo prišlo potom. Žiadne ospravedlnenie cez internet so smutným smajlíkom. Vedeli si to povedať priamo do očí a to posilňovalo ich vzťah. Vedeli sa spolu rozprávať a riešiť konflikty spoločne a nie za pomoci notebooku alebo mobilu.

Nebolo to vidno len vo vzťahoch. Dá sa povedať, že chlapi boli ozajstnými chlapmi. Nemuseli si vyhľadať video návod na to, aby vedeli opraviť pokazené umývadlo, alebo vymeniť koleso na aute. Veľa chlapov si ani len nevie vymeniť žiarovku bez toho aby si museli vyhľadať nejaký video návod.

Fakt, bez internetu?

Je veľmi pravdepodobné, že keby sme na jeden deň vyhodili notebooky, mobily a internet, nastali by veľké problémy v rôznych oblastiach života. Stálo by to zato? Bez počítačov a mobilov by bol život krajší a osobnejší. No na druhej strane, dokážeme si predstaviť život bez notebookov, mobilov a internetu v dnešnej rýchlej a náročnej dobe?

Dnešná doba

Náš život by bol síce osobnejší a veselší, no o to viac na dnešnú dobu a jej náročné požiadavky komplikovanejší. Dúfam, že sme schopní nájsť kompromis medzi využívaním notebookov a mobilov a stále si udržať náš život osobný, reálny a tým aj krásny, nie len taký plochý – virtuálny.