Powered by Smartsupp

Mám si vybrať procesor i3 alebo i5?

Mam-si-vybrat-procesor-i3-alebo-i5

Či už si vyberáte počítač alebo notebook, jednou z najhlavnejších faktorov by mal byť procesor. V tomto ohľade je dôležité vedieť, čo navzájom odlišuje Intel Core i3 a Intel Core i5, pretože tieto dva nájdete väčšine prenosných aj stolových počítačov, ktoré sú dnes k dispozícii.

Jednoduchá odpoveď by znela: „Core i5 je určený pre bežných používateľov, ktorým záleží na výkone, a Core i3 je určený pre ľudí, ktorí potrebujú iba počítač na základné veci“, ale to môže byť príliš zjednodušujúce rozlíšenie. Pozrime sa na trochu hlbšie.

procesor-i3-alebo-i5

Procesory Intel Core i5 majú v zásade viac možností ako procesory Core i3. Sú prirodzene aj drahšie. Core i5 bude lepší na prácu s médiami, multitasking a bude prínosom, ak sa pravidelne sťažujete, že váš počítač je pomalý. Core i3 bude stačiť pre ľudí, ktorí chcú počítač, ktorý je rýchlejší ako tablet alebo základný multimediálny notebook, ale nechcú minúť viac, ako je potrebné.

Niektoré procesory Core i5 majú 2 jadrá a niektoré sú štvorjadrové. Skutočný štvorjadrový procesor bude väčšinou fungovať lepšie ako dvojjadrový procesor, najmä pri multimediálnych úlohách, akými je práca s videom alebo úpravy fotografií.  Naproti tomu, všetky procesory Intel  Core i3 sú dvojjadrové.

Dôležitosť vyrovnávacej pamäte

Procesory i5 majú okrem zväčša vyššej frekvencii aj väčšiu vyrovnávaciu pamäť. Na čo je dobrá?

Pomáha procesoru rýchlejšie spracovať opakujúce sa úlohy. Ak upravujete tabuľky v Exceli, váš procesor by nemusel znova načítať rámec, v ktorom sú uvedené čísla. Tieto informácie sa uložia do vyrovnávacej pamäte. Keď zmeníte číslo, výpočty sú takmer okamžité. Väčšie kapacity veľkosti vyrovnávacej pamäte tiež pomáhajú multitaskingu. Na aktuálne dostupných stolových procesoroch majú procesory i5 až 6 MB vyrovnávacej pamäte, zatiaľ čo procesory i3 majú 3 MB až 4 MB.

rychlost-procesorov-i3-a-i5

Pridanie turba

Je to ako pri autách. Aj Ferrari vie ísť 90-tkou ale keď je potreba, tak to vytiahne ďaleko nad 200 km/hod.

Väčšina procesorov Core i5 používa Turbo Boost, takže napríklad procesor Core i5-4300U má základný takt 1,9 GHz, ale keď to úloha vyžaduje, procesor dokáže dynamicky taktovať svoje jadrá až na 2,9 GHz. Procesory Core i3 ale nepodporujú Turbo Boost. To ale neznamená, že sú pomalé. Rýchle Ferrari využijete len na diaľniciach ( aj to s rizikom mastnej pokuty ) ale 99% času nemá kde výkon naplno využiť. Aj procesory, pokiaľ od nich nechcete „nadstrojový“ výkon v pohode zvládnu každodennú rutinu.

Čísla nie sú všetko
Špičkový počítač s procesorom Core i3 môže napríklad pri určitých úlohách prekonávať výkonnejší počítač s procesorom Core i5 nižšej triedy. Alebo dodatočné jadrá v čipe Core i5 nemusia byť užitočné pre programy, ktoré najčastejšie používate. Vždy sa pozrite na špecifikácie akéhokoľvek systému, ktorý zvažujete, a v prípade potreby si prečítajte systémové požiadavky vášho obľúbeného softvéru.