Powered by Smartsupp

Oplatí sa viac repasovaný alebo nový notebook v roku 2022?

Oplatí sa viac repasovaný alebo nový notebook v roku 2022

Posledné mesiace boli z hľadiska trhu s počítačmi veľmi turbulentné. Najprv pandémia a s ňou nástup dištančného vzdelávania, práce z domu a horúčkovitého nakupovania IT vybavenia.

V dôsledku COVID-u nastali výpadky v dodávateľských reťazcoch. Chýbali chipy, polovodiče aj základný materiál na ich výrobu.

Všetky tieto faktory mali vplyv na ceny repasovanej techniky. Niekto by mohol namietať, že ide o už vyrobené kusy, takže nedostatok chipov na to nemalo zmysel. Opak je ale pravdou. Práve zvýšený dopyt po repasovanej technike tlačil na vyššie ceny.

Môžeme to porovnať s jazdenými autami. Minulý rok vyšla správa, že ceny jazdeniek si držia svoju cenu tak vysoko, že majitelia na nich za posledné 3 roky nestratili ani cent. Alebo povedané inak – ak by si sa rozhodol predať jazdené auto, ktoré si pred 3 rokmi kúpil za 10 000 €, tak by si ho predal za takú istú, alebo aj vyššiu cenu. Šialené.

Podobne je to aj s „jazdenými“ notebookmi a PC celkovo.

Vyvstáva tak otázka, či repasované notebooky majú v roku 2022 ešte zmysel. Pozrieme sa na to z 3 uhlov pohľadu:

  • Ekologický
  • Výkonostný
  • Ekonomický

 

Ekologickosť

Toto vždy bude nespornou výhodou repasov. Čo už raz bolo vyrobené, to už nespotrebúva vodu, fosílne palivá, chemikálie, či materiál. V dobe, kedy sa ekológia dostáva čoraz viac do popredia záujmu politikov, aj ľudí, je to faktor, ktorý netreba prehliadať.

Výkon a cena

V tomto faktore si už pomôžeme s porovnaním s novými produktmi. Zvolili sme si parametre, ktoré sú u našich zákazníkov najviac dopytované :

  • Procesor i5
  • 8 GB RAM
  • SSD
  • Uhlopriečka 14“ s FullHD rozlíšením

Ako vzorku sme si zobrali modelový rad ThinkPad od Lenova. Ide o odolné prémiové notebooky s legendárnou spoľahlivosťou.

Aké sú výsledky?

Na populárnom porovnávači sme zadali parametre a vyšlo nám, že najlacnejší Lenovo ThinkPad vychádza na 676 €.

heureka notebook

Aktuálne na našom webe nájdete Lenovo ThinkPad s takmer totožnými parametrami za 435 €. Takže skoro o tretinu nižšia cena!

zebra_thinkpad

Pre úplnosť je ale potrebné dodať, že nový ThinkPad má procesor i5 8.generácie, kdežto „náš“ má i5 6.generácie. Navyše nový ThinkPad je L-kovej rady, ktorá nie je tak odolná, ako T-čkové kusy s ktorými sme ich porovnávali.

Ostatné parametre sú veľmi podobné a líšia sa v podstate len počtom rôznych portov. Samozrejmosťou je aj záruka 2 roky a Windows už v cene.

Aj keď sa zdalo, že ceny repasov dobiehajú ceny nových notebookov, postupne sa ceny od seba opäť vzďaľujú, čo je skvelá správa pre repasované notebooky a techniku ako takú.