Powered by Smartsupp

RECENZIA: Ford Mustang medzi notebookmi – Lenovo ThinkPad T430

Recenzia-Lenovo-ThinkPad-T430-2

Existuje asi len málo ikonickejších notebookov ako je práve Lenovo ThinkPad T430, ktorý ovplyvnil ďalší vývoj notebookov. Poďme sa v recenzii pozrieť, prečo tomu tak je.

Ak existuje jedna séria notebookov, ktorú možno označiť slovom „nadčasový“, potom by to bola séria Lenovo ThinkPad. Už takmer 30 rokov sú títo dinosaury počítačovej histórie známi svojou spoľahlivosťou a vysokou kvalitou prevedenia.

Napriek tomu, že sa jedná o „notebooky našich otcov“ Lenovo s každým novým modelom prináša stále niečo nové a vylepšené.

Tradičnou konkurenciou notebookov ThinkPad sú obchodné notebooky od spoločností HP Dell, najmä rady Elitebook a Latitude.

repasovany notebook LenovoThinkPadT430-5

Aký je navonok?

Robustnosť a spoľahlivosť sú dve základné vlastnosti ThinkPadov, preto sa na vzhľad nekladie taký dôraz ako je tomu napr. pri multimediálnych plastových notebookoch, ktoré majú za úlohu zaujať vzhľadom. Ja ale používam notebook 10 -12 hodín denne, preto mi je jedno, či je ružový alebo s tigrím vzorom, najmä nech mu môžem, ako sa hovorí, „naložiť“ roboty.

Ale odbočil som. Tento notebook je niečo ako Mercedes triedy G. Je hranatý, trochu praveký ale zároveň je ikonický a nadčasový. Matný čierny povrch je zložený z uhlíkových a sklenených vlákien.

To notebooku dáva tú legendárnu odolnosť.

So svojimi rozmermi 341 x 232 x 29,9 mm váži okolo 2,33 kg v závislosti od batérie, ktorá sa dodáva 6 alebo 9-článková. Mnoho zákazníkov si cení svoj ThinkPad za vynikajúce  kovové pánty , ktoré sa používajú aj na T430. Patria k najlepším na trhu: Veľmi pevné, ale absolútne presné a bez akejkoľvek vôle držia displej aj pri silných vibráciách.

Všetky písmená sú tvarované ergonomicky a sú mierne vypuklé, aby sa zvýšila presnosť písania. V tme užívateľ ocení tradičný  ThinkLight  vedľa webovej kamery; alternatívne  je možné aktivovať dvojstupňové nastaviteľné  podsvietenie klávesnice. Záleží od modelu.

klavesnica LenovoThinkPadT430

Čo sa týka rozloženia kláves, Lenovo má stále svoju vlastnú myseľ a zamieňa klávesu Fn s klávesou Ctrl. Fanúšikovia ThinkPadu si na tento rozdiel zvykli, nováčikovia však nájdu odlišné zarovnanie niektorých ovládacích klávesov (Print, Del, Home, End, …).

 A aký je pocit pri písaní? Je to perfektné! Tlakový bod je pevný a tuhy a s dokonalou presnosťou. Pri vysokých rýchlostiach zápisu klávesnica poskytuje nudné a mechanické klepotanie, ktoré potvrdzuje pevný celkový dojem ale bez toho, aby bola príliš hlasná alebo rušivá.

Trackpoint ( ten červený gombíček medzi klávesami G,H a B ) je pre niekoho pozostatok stredoveku ale bez ohľadu na to, poskytuje trackpoint veľmi presné a veľmi rýchle ovládanie „myšou“.

Touchpad je pomerne malý, čo je možno menšie mínus Lenovo ThinkPad T430 ale kto pracuje s myškou, nemusí ho to vôbec obťažovať.

Displej

Nebudem tvrdiť, že je to špička. Väčšina týchto notebookov má displej s TN panelom s rozlíšením 1600x900px. Samozrejme, človek je tvor kreatívny a keď sa silou mocou nechce zbaviť svojej milovanej T430-tky, vynašiel možnosť, ako vymeniť displej s IPS panelom. Je tam vidieť rozdiel, však?

t430_vedlesebe7
Zdroj: Diit.cz

Pozor, tým ale nechcem povedať, že displej má ako kalkulačka. Pre bežnú prácu, štúdium, kancelárčinu a podobne postačuje bez kompromisov. Na sledovanie Pána prsteňov vo FullHD by som ale zvolil….ehm…telku.

Prečo si myslím, že ten displej nie je až taký problém? Vyššie som spomínal, že pracujem na notebooku 10-12 hodín denne. A aký mám displej? Samozrejme, presne tento. A aký mám notebook? Uhádli ste – je to Lenovo ThinkPad T430. Nie tak presne, je to T430s, čiže štíhlejšia verzia ale konštrukčne sú oba notebooky ako bratia.

Do týchto notebookov sa bežne dávajú procesory i3, i5 ale aj i7 až do 3.generácie. Maximálna kapacita RAM-ky je až 16 GB. Bežne sa ale ako repasované kúsky dodáva so 4 alebo 8 GB RAM-ky.

Je samozrejme možné osadiť rýchle SSD-čko a to dokonca aj namiesto optickej DVD mechaniky, ktorá už má svoje zlaté časy za sebou.

Reklama na ticho

Rovnako ako u predchodcu beží chladiaci ventilátor po celú dobu, ale počas pokojového stavu „vytvára“ tichých 32,2 dB. Úroveň hlasitosti je predovšetkým absolútne konštantná a nezvyšuje sa počas prehliadania, prehrávania videa alebo mierneho multitaskingu. Iba pri prístupe na pevný disk je prítomný jemný šum.

Aj pri vyššej záťaži sa ThinkPad prezentuje v tom najlepšom svetle. Dokonalá reklama na ticho.

Reproduktory

Je to kancelársky notebook, takže reproduktory sú určené a prispôsobené na prehrávanie reči. Diskotéku s ním teda nespravíte. V dobe bluetooth slúchadiel je toto skutočne najmenší problém.

Zhrnutie

Séria Lenovo ThinkPad má veľa stálych zákazníkov a tých si chce výrobca udržať. Spoločnosť Lenovo bola napriek tomu úspešná v jemnom vylepšovaní predchodcu T420 bez toho, aby stratila svoje zavedené kvality.

Nezískava cenu za svoju krásu, ale s pevnou a dobre skonštruovanou architektúrou  má v porovnaní s konkurenciou s ušľachtilým hliníkovým telom niektoré výhody. 

Menší touchpad a TN panel displeja sú jediné menšie mínusy. Ak ale používate myšku a na notebook sa pozeráte priamo a nie z uhlov, tak displej nemusíte riešiť.

Čaro notebooku je vo výkone a odolnosti. Práve preto si ThinkPad vybrali aj v NASA, aby sprevádzal astronautov pri letoch do vesmíru. Bol aj na Evereste, či na dne oceánu.

Môj ThinkPad mi slúži 6.rok bez problémov. Ani raz som ho nemal v servise, pridal som mu RAM a SSD-čko pre svižnejšiu prácu.

Táto recenzia bola kus osobnejšia. Cieľom nebolo ho vychváliť do nebies. Má svoje muchy. Ako každý notebook. Manželka mi viackrát povedala, nech ho už vymením. Máme jeden notebook v domácnosti, ktorý má procesor i7, 16 GB RAM. Je novší, výkonnejší ale…Proste ThinkPad je ThinkPad. Nemením. Premýšľam. ThinkPadujem.