Powered by Smartsupp

Recenzia Lenovo ThinkPad X230

recenzia-lenovo-thinkpad-x230

Veľký profík v malom tele. Táto veta ho úplne vystihuje. Vo svojom malom kompaktnom tele (12,5″) sa skrýva spoľahlivosť. Nech má výkon lepší alebo horší, dve veci sa nikdy nemenia – je odolný a nikdy vás nenechá v „štychu“.

Na trhu sa tento fešáčik drží od roku 2013. Portál TheVerge.com o ňom napísal toto a ja som pod to podpisujem:

„Existuje mnoho notebookov. Rýchlejšie notebooky, notebooky s lepšími reproduktormi a trackpadom, vyšším rozlíšením displeja a elegantným, hliníkovým telom. Ale žiadny z týchto notebookov nie je ThinkPad.“

V dobe svojho uvedenia Lenovo bojovalo na trhu s malými notebookmi s MacBookmi, ktoré pokrýval hliník. ThinkPady sú už dlhé roky považované za jedny z najlepších pracovných notebookov vďaka vyladenej kombinácii špičkového výkonu, kvality spracovania, či vynikajúcej klávesnice. Predchádzajúca generácia ThinkPad X220 bola všeobecne považovaná za najlepší 12-palcový obchodný notebook na trhu.

Takže podmienky „pôrodu“ boli obzvlášť náročné, s ohľadom na konkurenciu ako aj svojho staršieho brata – X220, ktorého občas tiež mávame v ponuke.

Lenovo ThinkPad X230

Súťaž krásy nikdy nevyhrá

Jedným dychom ale treba dodať, že jeho cieľom nikdy nebolo sa tejto súťaže zúčastniť. Decentný ale napriek tomu pre milióny ľudí legendárny dizajn sa roky nemenil. Až posledné roky sa Lenovo rozhodlo spraviť plastiku ( rozumej plastickú operáciu a nie napchanie plastov do ThinkPadov-ov ).

Telo je hranaté, tvorené horčíkovou kostrou a tá je pokrytá matnou čiernou pogumovanou farbou.

Práve horčíkové telo vás nechá v klídku, ak svoju X230 pohodíte len tak do auta alebo ju zbalíte do batožiny v lietadle ( a viete, že tí asistenti sa s tým veľmi neperú ).

X230 dostane výprask ale hneď sa dá dokopy a pokračuje v práci. Treba písať o tom, že má vojenské štandardy odolnosti?

Vytuniť X230 je menej náročné ako pre chlapa umyť riady. Pevný disk sa dá ľahko vymeniť odstránením jedinej skrutky na bočnom prístupovom paneli. RAM-ku je možné dotlačiť až na 16GB. V tomto tkvie veľká výhoda ThinkPadov a všeobecne biznis modelov notebookov. Sú predpripravené na ďalší upgrade výkonu. Sú ako deti, ktorým kúpite priveľkú košeľu. Najprv im zahnete rukávy a ako dorastajú, tak rukáv môžete konečne vystrieť.

Porty a pripojiteľnosť

„Kde udelali soudruzi z Lenova chybu?“ No nikde. To čo dokázali napasovať do tak malého tela sa len tak nevidí. Získate dva porty USB 3.0 pre rýchly prenos dát a jeden port USB 2.0 (na nabíjanie zariadení USB, keď je notebook vypnutý). X230 tiež prichádza s tradičným VGA portom pre staršie obchodné a školské projektory, DisplayPort, Gigabit Ethernet a čítačkou kariet SDHC. A Lenovu sa dokonca podarilo vtesnať ExpressCard v plnej veľkosti 54 mm pre príslušenstvo a rozšírenie portov.

Obrazovka sa vyrába s TN aj IPS panelom, takže popisovať konkrétny displej by nebolo fér. Mnohé zahraničné portály ale vychvaľujú IPS panel v týchto notebookoch, tak im budeme veriť.

Zvuk vychádza z reproduktorov zo spodnej strany notebooku. Diskotéku s ním nespravíte, má priemernú kvalitu určenú skôr na videokonferenciu alebo výučbu na diaľku.

Veľkosti hlavných klávesov sú stále 100% bežné, je však potrebné vedieť, že medzi každým klávesom je ďalší priestor, ktorý pomáha predchádzať preklepom. Hmatový pocit z každého klávesu je vynikajúci. Mäkké kliknutia vydávajúce veľmi slabý zvuk pri úplnom stlačení. Môžete písať celé hodiny bez väčších nepríjemností.

Finálny verdikt:

Nie je to krásavec ale jeho úlohou je zaujať obsahom, nie obalom ( inak tradične odolným ). Ako veľkú výhodu vidím množstvo portov, možnosť dokovania a brutálna klávesnicu. Rýchlo doplníte výkon alebo vymeníte disk za väčší. Privítal by som väčší trackopint ale to je len drobný šrám.