Tipy a triky

Aké veľké sú rozdiely medzi 14“ a 12“ notebookmi?

Aké veľké sú rozdiely medzi 14“ a 12“ notebookmi

Jednoduchá otázka, na ktorú existuje jednoduchá odpoveď. Proste, uhlopriečka je menšia a bodka. Ale nie je to tak úplne vyčerpávajúca odpoveď. Poďme sa spolu pozrieť, aké rozdiely môžete v oboch prípadoch nájsť, ak hľadáte repasované notebooky.

Začneme ale skutočne pri uhlopriečke. 14“ notebooky sú dlhodobo najpredávanejšie. Nie sú príliš malé, váha nie je neprekonateľnou prekážkou pri prenášaní a majú bohatú portovú výbavu.

Medzi 12“ notebooky radíme bežne komerčne vyrábané modely s 3 rozdielnymi uhlopriečkami – 12.1, 12.3 a 12.5“.

14“ je v skutočnosti, resp. po našom európskom – 35,56cm.

12,5“ predstavuje v metrickom systéme 31,75 cm, čiže rozdiel v uhlopriečke je necelé 4 cm. To by sa dalo prežiť. Naopak, nie je to nič obmedzujúce.

Mnoho ľudí používa svoj mobil aj ako pracovný nástroj, píšu maily, objednávajú, prehliadajú web. Večer pri videu v posteli zaspávajú. Pritom priemerný displej smartfónu má len 6“.

Niektorí ľudia sa boja menšej portovej výbavy. Logicky – čím menšia plocha, tým sa tam rôznych USB portov, či konektorov k monitoru zmestí menej. Ako sa ale s týmto popasovali výrobcovia? Veľmi elegantne.

14“ notebooky boli až donedávna vybavené DVD mechanikou. Tá ale zaberá obrovskú plochu na bočnom okraji notebooku. Menšie notebooky túto mechaniku spravidla vôbec nemajú a tým „uvoľnili“ priestor pre ďalšie porty. Niektoré menšie notebooky nemajú tak širokú ponuku pripojení k monitoru. Ale aj na toto existuje riešenie a tým sú redukcie ( napr. z Display port na HDMI ).

Menšie notebooky majú obmedzený počet USB portov. Vadí to? Osobne si myslím, že nie. Používam jeden USB port na bezdrôtové pripojenie klávesnice a myšky a jeden na pripojenie USB kľúča. Vybavené. Bohate mi stačia 2 porty na všetky situácie, ktoré mi pracovný život prinesie.

Poďme sa pozrieť na váhu. Lebo tu majú jednoznačne navrch 12“ notebooky. Zoberme si napríklad váhu modelov Lenovo ThinkPad X230 (12,5“)  a T430 (14“). Oba sú z odolnej kovovej konštrukcie a sú v podstate súrodenci.

Položili sme ich na váhu. A výsledok?

X230 vážila 1,342kg a väčší bráško T430 2,233kg. Takmer jedno kilo menej. Alebo dve minerálky, ktoré by ste nosili nonstop v taške od notebooku a to už nie je nezanedbateľné.

Dobre. Pozrime sa ešte na cenu. Náročky beriem do úvahy rovnaké parametre ( okrem samozrejme uhlopriečky ), aby som demonštroval rozdiel v cene. Zobral som si ako vzorku 3 notebooky so 14“ displejom a 3 notebooky s 12“ uhlopriečkou, ktoré v čase písania článku boli na webe v kategórii IHNEĎ K ODBERU

A rozdiel v cene?

Cenový rozdiel sa pohyboval od 35-84 € a priemerne boli 12“ notebooky o 55 € lacnejšie. Za tú cenu sa u nás dajú kúpiť aj 22“ repasované monitory!!!

Takže za rovnakú cenu by ste mali buď 14“ notebook alebo 12“ ( 12.1, 12.3 a 12.5“ )  model a k tomu monitor o uhlopriečke 22“. Ešte stále si myslíte, že 12“ notebook nemá uplatnenie? Prináša so sebou nielen váhovú úsporu ale zároveň šetrí vašu peňaženku.

Pridaj komentár