Zaujímavosti

Ako vyzeral úplne prvý Photoshop?

Photoshop je považovaný za najpopulárnejší softvér na spracovanie fotiek a grafiky. Známe sú aj rôzne klišé ako: „Realita alebo Photoshop?“, „Veď je to robené v Photoshope“, … Naozaj je až neuveriteľné, aké úpravy a výtvory je možné v Photoshope spraviť. O tom vieme určite každý svoje, napríklad pri prehliadaní rôznych grafík a fotografií na webe 🙂

Photoshop dnes a vtedy

Dnes je to extrémne „mocný“ softvér, čo však neplatilo v minulosti. Je obdivuhodné, akú známosť a popularitu si získal. Nástupom smartfónov sa začali rozširovať rôzne mobilné aplikácie určené na rýchlu a používateľsky príjemnú úpravu fotiek, ako je to napríklad pri „postovaní“ na Instagram. Photoshop si však stále drží svoju „profesionálnu“ dráhu a teda je stále najobľúbenejším a často používaným „nástrojom“ profesionálov.

Photoshop istým spôsobom zaujal aj nás. Konkrétne jeho počiatky, ktoré siahajú do roku 1987. V tom čase išlo o prevratnú softvérovú technológiu, ktorej evolúciu a silu vnímame prostredníctvom súčasných verzií Photoshopu. Prvé funkcie softvéru v podstate len umožnili zobraziť obrázky na obrazovke Apple II Plus v odtieňoch sivej. Pri ďalšom vývoji pridali vývojári ďalšie procesy, ktorých výsledkom bolo aplikovanie rôznych efektov na spracovávané obrázky. Z toho vznikla myšlienka vytvoriť na tú dobu plnohodnotný editor obrázkov.

Photoshop verzia 0.63

Tu to vlastne celé začalo. Verzia 0.63 z roku 1988 – úplne prvá testovacia verzia, ktorá nebola nikdy vydaná pre širokú verejnosť. Po dôkladnejšom pátraní sme sa k nej dostali, aby sme vám ju mohli ukázať vo videu nižšie:

Na záver len niečo na zamyslenie. Vedeli by ste si dnes predstaviť prácu s Photoshopom 0.63? 🙂 Teraz, aj nám v Zebre, to príde tak, že sa v tom podstate nedá nič poriadne spraviť. Na druhej strane, viete si predstaviť, akú hodnotu predstavoval tento Photoshop v roku 1988? 🙂

Keď už ste tu, pozrite sa naše aktuálne tipy:

Pridaj komentár