Zaujímavosti

Čo je to internet?

Samozrejmosť! Pomyslíte si: „Čo je toto za otázku? Čo je to internet? Veď to predsa vie aj malé decko!“ Čo si predstavíte ako prvé, keď sa povie slovo „internet“? Mobil? Internetový prehliadač? Nejaká internetová stránka? Len málokomu sa podarí „trafiť do čierneho“. Internej je celosvetová počítačová sieť. Aj tie stránky, ktoré si načítavame v internetovom prehliadači bežia na iných, vzdialených počítačoch, ktoré sú umiestnené „tam niekde“ vo svete. Internet nám umožní spojiť sa s nimi.

Vieme si dnes predstaviť život bez internetu?

Priznajme si, že internet dnes berieme ako niečo samozrejmé. Pamätá si ešte niekto, aký bol svet bez internetu? Mladšia generácia sotva. Predstavte si, že internet by z momentu na moment zmizol. Asi by to spôsobilo poriadne komplikácie. Jednotlivcom možno kontakt so svojimi blízkymi prostredníctvom internetu. Ako by boli na tom firmy? Podstatne horšie – veď ich procesy a komunikácia je na internete závislá. Nepredpovedajme katastrofické scenáre 🙂 Bez internetu si dnešnú digitálnu spoločnosť nevieme predstaviť. Niekedy máme tohto digitálneho sveta plné zuby, preto je dobré na nejaký čas sa oslobodiť a vychutnať si chvíle bez elektroniky, internetu a všetkého, čo k tomu patrí. Taká kľudná prechádzka do prírody robí zázraky 😉

Ako vlastne internet vznikol?

Pokúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, ako internet vznikol? Studená vojna. Na základe dostupných informácií, medzi prvé impulzy vzniku „internetu“ bola studená vojna. Telekomunikačná infraštruktúra bola centralizovaná – sústredená na jedno miesto. Ak by tam nepriateľ zasiahol, bolo by po celej telekomunikácii. Infraštruktúru teda decentralizovali – rozmiestnili na rôzne miesta. Po zničení jedného uzlu by sieť ďalej fungovala. Internet je dnes decentralizovaný. Je vôbec možné ho zničiť?

Čo je to internet?

Zdroj: https://gallery.dpcdn.pl/imgd/UGC/3707/g_-_-x-_-_-_x20101111001358_1.jpeg

Prenášanie dát medzi počítačmi bolo aktuálne od vzniku prvých počítačov. Možno vás neprekvapí, že prvá diaľková komunikácia medzi počítačmi bola vyvinutá pre vojenské poloautomatické radarové systémy.

Pojem „internet“ tak, ako ho poznáme dnes vznikol v roku 1987. V tomto roku bolo prepojených už cca 27 000 počítačov. Masívna komercializácia internetu začala v roku 1994. Windows 95 a prvé verzie Internet Explorera. Pamätá si niekto? 🙂

Technologický pokrok je obdivuhodný

Internet bola najprv „len“ spleť káblov. Neskôr sa dáta prenášali rádiovými signálmi. Nezabúdame ani na pojem „Dial-Up“, či „ISDN“ a prenos dát cez telefónne linky. Od nástupu komfortného WiFi prenosu až po dnešný pokrokový LTE internet. Je zaujímavé pripomenúť si obdivuhodný technologický vývoj v oblasti internetu. Keď sa pozrieme v čase späť, čo i len o niekoľko rokov, môžu nám zastaralé technológie pripadať úsmevne 🙂 Bez nich by sme ale neboli tam, kde sme dnes.

Pozrite sa na naše aktuálne tipy:

Podobné príspevky

Pridaj komentár