Tipy a triky

Máte rozbitý mobil? Urobte z neho 4G modem!

4G je v súčasnosti najrýchlejšia mobilná sieť, ktorá funguje na LTE technológii. Niektorí operátori u nás ju ponúkajú s maximálnou rýchlosťou sťahovania až 375 Mb/s!

Čo to 4G vlastne je?

Čo znamená označenie 4G? Je to označenie pre štvrtú generáciu technológií pre mobilnú komunikáciu. Okrem iného tieto technológie poskytujú mobilný širokopásmový prístup. Označenie 4G internetu sa často zamieňa aj s označením LTE. Je to skratka z angličtiny – Long Term Evolution. Ako by sme tento pojem mohli preložiť? Dlhodobá evolúcia? 😀 Väčšina používateľov je z rýchlosti 4G internetu veľmi milo prekvapená. Hovoria, že ešte nikdy nemali taký rýchly internet, ako ponúka 4G.

Zriadenie je trochu drahšie

4G internet pre domácnosť alebo firmu? Koľko stojí taký 4G modem? Náhodne sme sa pozreli na ceny jednotlivých zariadení. K dátumu 8.1.2018 obchody pýtajú za modem TP-Link Archer MR200 114 € s DPH, za USB Huawei E3372, LTE (4G) modem 50,80 € s DPH alebo za Huawei E5577C, LTE (4G) modem 66,20 € s DPH. Môžete si taktiež „vygoogliť“ aj ceny jednotlivých mobilných operátorov, kde vám môžu k celkovej cene prirátať aj montáž.

Máte rozbitý mobil? Urobte z neho 4G modem a ušetrite!

Dnešné smartfóny štandardne podporujú 4G technológie. Máte nejaký rozbitý mobil? Prečo ho nevyužiť ako 4G modem na internet pre domácnosť, firmu, či internet na cesty? Podmienkou samozrejme je to, že mobil musí byť funkčný. Najčastejšie poškodenia sú typu prasknutého displeja a tým pádom aj znemožnenie ovládania. Čo s takýmto mobilom?

Bývame v lokalite, kde je dostupný len DSL internet a to v minimálnych rýchlostiach. Na čítanie článkov v pohode. Ale na úroveň dnešného používania internetu (Facebook, YouTube, Cloudové úložné služby …), šlo skôr o nervy. Mobilní operátori ponúkali ich 4G riešenia na zriadenie skoro za 200 € aj s potrebnými zariadeniami a inštaláciou. To nám prišlo trochu priveľa, ešte k tomu bolo potrebné sa zmluvne zaviazať. Našli sme aj iných poskytovateľov 4G internetu okrem našich hlavných mobilných operátorov. Kúpili sme si SIMku s neobmedzeným 4G internetom za 12 € mesačne. Zariadenie na príjem signálu sme si teda museli poriešiť sami. Rozmýšľali sme nad rôznymi modemami. Potom sme si spomenuli na mobil, ktorý nedávno padol na zem jednému z rodinných príslušníkov. Bežne sa nedal používať, tak sme si povedali, že ho aspoň vyskúšame na príjem internetu. Nastavili sme všetko potrebné. Jedinou nevýhodou je slabší signál. To by sa dalo poriešiť repeaterom, no nateraz nám to stačí.

Máte rozbitý mobil? Urobte z neho 4G modem!

Máte rozbitý mobil? Urobte z neho 4G modem!

Máte rozbitý mobil? Urobte z neho 4G modem!

Máte rozbitý mobil? Urobte z neho 4G modem!

Pozrite sa na naše aktuálne tipy:

Podobné príspevky

Pridaj komentár