<

Leto sa blíži a rovnako tak horúčava, ktorá ovplyvní váš notebook.

 

Notebook má všetky funkcie a komponenty, ktoré majú veľké počítače s procesorom. Predstavte si, ako kompaktne sú do nej vložené diely. Teplo vygenerované počas práce notebooka vyteká cez ventilátor okolo rohu. Keď sú veci vo vnútri horúce, môže to byť pre nich škodlivé.To neznamená, že došlo k chybe vášho zariadenia. Vôbec nie.

 

Keď je zariadenie dostatočne prehrievané, že si myslíte, že by mohlo dôjsť k jeho výbuchu (pravdepodobne nie), bude pracovať abnormálne, čo zahŕňa:

  • Možno sa to náhle vypne?
  • Začína pracovať pomaly.
  • Batéria môže napučať
  • Pripojené pevné disky by sa rozšírili alebo nebudú fungovať vôbec.

 

Existujú určité kroky, ktoré musíte dodržiavať, aby vaše notebooky boli chránené pred vysokými teplotami, aby fungovali normálne. Ak uvažujete o vložení do mrazničky alebo o postriekaní vodou, prestaňte. Je to plnohodnotný pracovný strojJ

chladenie notebooku v lete

Niekoľko nevyhnutných opatrení na zaistenie stability notebooku

Chráňte ho pred priamym slnečným žiarením

Ak ste milovníkmi prírody a radi pracujete vonku na balkóne alebo trávniku, zabráňte priamemu slnečnému žiareniu na notebook. Vyberte si miesto, ktoré je chladnejšie ako iné časti vašej záhrady. Ventilátor vo vnútri zariadenia môže pomôcť iba s vyfúknutím horúceho vzduchu, ktorý je v ňom, ale vonkajšie teplo nie je možné vyfúknuť.

notebooky v lete
software na meranie teploty

Nainštalujte si aplikácie merania teploty procesora

Presnú teplotu, ktorá je pre notebooky nebezpečná, nikdy nezistíte. CPU má čipy, ktoré sa vplyvom tepla rušia. K dispozícii sú aplikácie, ktoré nepretržite kontrolujú teplotu procesora a upozornia používateľa.

Neklaďte notebook na postele a pohovky

V lete sa pri práci s notebookmi odporúča vyhnúť sa miestam, ako sú postele, pohovky, prikrývky. Ventilátor je umiestnený pod doskou klávesnice. Ak je oblasť dusená týmito materiálmi, bude pre vzduch ťažké uniknúť. Vyfúknuté teplo sa preto vo vnútri kompaktného priestoru vráti, čo môže spôsobiť poškodenie notebooku.

Pre efektívny únik horúceho vzduchu používajte stojany

Ak je dostatok priestoru na únik vzduchu, ventilátor bude pracovať efektívne. Bez blokovania sa vnútorné teplo vylučuje rýchlejšie. Týmto sa určite zníži počet prípadov náhlych vypnutí notebookov.

notebook na pohovke prehrievanie
čistenie chladenia notebookov

Ak je to možné, vyčistite ventilátor

Ľudia, ktorým sa pohodlne otvára zadná strana notebookov, môžu ventilátor vyčistiť ešte pred príchodom leta. Čistením ventilátorov môžete vyčistiť všetok prach a nečistoty. Čím rýchlejšie bude ventilátor pracovať, tým bude váš notebook chladnejší.

Vyvarujte sa intenzívnych procesov CPU

CPU (procesor) je mozgom notebooku, preto je potrebné zaistiť jeho bezpečnosť pred vonkajšími vplyvmi. V lete je nevyhnutné vyhnúť sa vyčerpaniu procesora. 

Doprajte svojmu notebooku odpočinok

Dôsledná práca na notebooku môže mať vplyv na jeho funkciu. V lete by ste mu mali dopriať prestávky tým, že ho prepnete do režimu spánku alebo ho jednoducho vypnete. Chladenie pomáha zvyšovať efektivitu notebookov.

Nedávajte ho na priame slnko do auta

Ak notebook vkladáte do vyhriateho automobilu, nechajte ho úplne vypnutý, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu.

notebook na slnku
klimatizácia

Vaše údaje zálohujte

Problémy s zahrievaním často vedú k neočakávanému vypnutiu notebookov, čo zase môže viesť k formátovaniu zariadenia. Je bezpečné uchovať si dáta zálohované na ďalšom úložisku alebo cloude.

Používajte tašky odolné voči vlhkosti a teplu

Tašky na notebooky, ktoré používate, by mali mať ochranu proti vlhkosti, nárazom a teplu. Notebook nemusíte chrániť iba doma, ale venujete mu zvýšenú pozornosť aj mimo domu.

Uprednostňujte klimatizované priestory

Je prirodzené, že si nebudete kupovať klimatizáciu iba kvôli ochladeniu vašich notebookov. Ak ju však máte alebo viete o miestach, ktoré sú dostatočne chladné, zvoľte na prácu práve takéto oázy chladu.

Vyhnite sa zbytočnému používaniu notebooku

Ak si idete oddýchnuť, nenechávajte si zapnuté notebooky. Vypnite ho, pretože si váš laptop musí tiež oddýchnuť.

Nepoužívajte laptop na kolenách

Keď používate notebook na „kolenách“, blokujete priestor, z ktorého bude fúkať vzduch.

Zvážte chladiacu podložku notebooku

Okrem intenzívneho ochladzovania zariadenia si môžete priamo kúpiť chladiacu podložku, ak ste intenzívnym používateľom notebooku. Táto technológia zabráni prehrievaniu notebookov.

notebook na kolenách

Letá môžu byť pre váš notebook veľmi vyčerpávajúce a nebezpečné. Za normálnych okolností veľa investujeme do našich notebookov a určite nechceme, aby sa poškodili v dôsledku extrémnych vonkajších teplôt. Preto musíme byť opatrní a venovať svojim notebookom náležitú pozornosť.