Recenzie

Recenzia repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad T440p

Lenovo-ThinkPad-t440p

Lenovo ThinkPad T440p patrí k rade klasických podnikových notebookov a zameriava sa predovšetkým na profesionálnych používateľov. Vďaka výkonným komponentom, multifunkčným možnostiam rozhrania, veľkej batérii a obvyklej ľahkosti pri inštalácii aktualizácií sa radí medzi TOP repasované notebooky, ktoré aktuálne dostanete.

Práve model T440p je technicky nástupcom legendárneho modelu T430, ktorý spôsobil doslova revolúciu v IT svete. Tento model je tu pre všetkých, ktorí nepovažujú maximálnu mobilitu za veľkú prioritu ale kladú dôraz na výkon, diskovú kapacitu a operačnú pamäť.

Je samozrejmé, že nesmú chýbať typické vlastnosti podnikových prenosných počítačov – stabilita, spoľahlivosť, vynikajúca konektivita a primerane dobrý displej.

Konštrukcia

ThinkPad T440p používa  nový povrchový materiál  oproti predchádzajúcej generácii modelov.
Je o niečo jemnejšie textúrovaný, jeho vzhľad a dojem je príjemný a odoláva odtlačkom prstov dlhšie ako jeho predchodcovia. Celkovo vzaté, vzhľad notebooku ThinkPad T440p je prvotriedny.

Lenovo ThinkPad T440pNami testovaný model váži 2220 gr, čo nie je, vzhľadom na fakt, že má horčíkovo-hliníkové telo, vôbec veľa.

Slabým bodom konštrukcie je ale priestor nad DVD mechanikou, ktorá si pri opieraní ruky jemne prehýba. Nemá to ale samozrejme vplyv na funkčnosť, čo je dobrou správou. Niektoré recenzie zahraničných nezávislých portálov pripomínajú, že slabým miestom môže byť aj rám nad závesmi displeja, ktoré sú mimochodom veľmi vysoko hodnotené. Je to miesto tesne pod obrazovkou ale nami testovaný model nevykazoval neobvyklý ohyb alebo preliačenie.

klávesnica Lenovo ThinkPad T440pVlastnosti

Dostupné porty pokrývajú širokú časť spektra pripojiteľnosti a ponúkajú správne pripojenie pre mnoho situácií. Model ThinkPad T440p obsahuje 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, mini display port, VGA port a čítačka SD kariet. Na pravej strane spoločnosť Lenovo  rozdelila dva porty USB dostatočne ďaleko od seba,  aby používatelia mohli vkladať pomerne široké USB bez blokovania susedného portu.

konektory Lenovo ThinkPad T440pkonektory Lenovo ThinkPad T440pKomunikácia

Komunikačné funkcie nášho testovacieho zariadenia ponúkajú takmer všetko, čo si srdce želá: rýchla WLAN na 802.11ac, cez WWAN (HSPA) a cez Bluetooth 4.0. Kvalita signálu WLAN  je nadpriemerná a udržuje pripojenie, aj keď by ho stratili podstatne „nadupanejšie“ modely s výrazne vyššou cenou.

Podobne ako v prípade notebookov ThinkPad T440  poskytuje webová kamera 720p  postačujúcu kvalitu pre videorozhovory v dobre osvetlených priestoroch. Pri menej priaznivých svetelných podmienkach bude obraz mierne rozmazaný.

Príslušenstvo

Dokovací port je ako obvykle na spodnej strane, ale môže akceptovať iba dokovaciu stanicu Lenovo CS13 (Basic, Pro a Ultra). Takže ak máte dokovacie stanice starších modelov ( T430 a nižšie ), budete potrebovať dokúpiť aj novšiu verziu dockovačky.

Údržba

Poklop je zaistený dvoma skrutkami a dá sa relatívne ľahko otvárať. To poskytuje užívateľovi prístup k  takmer všetkým komponentom. Užívateľ môže pomerne ľahko vymeniť jednotku SSD za konvenčný pevný disk a pridať ďalší modul pamäte (jeden slot je otvorený). Ventilátor je ľahko prístupný, aby ho v prípade potreby bolo možné vyčistiť.

Klávesnica

Klávesnica je dobre vyrobená a odráža typickú kvalitu ThinkPad. Klávesy ponúkajú mierny zdvih a dobrý tlakový bod; klávesnica je tichá. Okolie klávesnice je pevné a nepoddajné.

Integrované podsvietenie tlačidiel  umožňuje ľahkú čitateľnosť klávesov v tme.

klávesnica Lenovo ThinkPad T440pTouchpad

Dotykový panel má hladký povrch s rozmermi 100 x 75 s vynikajúcimi schopnosťami reakcie na pohyb. Gestá viacerých prstov sa rozpoznávajú čisto. Veľmi dobre sa tiež rozlišuje, či má používateľ v úmysle kliknúť pravým alebo ľavým tlačidlom.

Displej

Spoločnosť Lenovo ponúka pre tento počítač ThinkPad T440p tri rôzne matné displeje. Nami testovaný model má TN HD+ displej s rozlíšením 1600 x 900 px, ktorý je zlatou strednou cestou medzi displejmi dodávanými do tohto notebooku.

Len čo sa displej nakloní dozadu alebo dopredu, objavia sa na displeji viditeľné zmeny , ktoré vedú k vyblednutiu farieb. Pri bežnom používaní v kancelárii alebo na internete je to zriedkakedy problém, ale ak ide o fotografie alebo videá, je potrebné túto kritiku brať vážne. Pri pohľade z ľava alebo sprava je problém pod kontrolou a odchýlky farby a jasu sú v pohode tolerovateľné.

Výkon

Notebooky Lenovo ThinkPad nemajú mať brutálny displej alebo grafickú kartu na hranie našľapaných hier. Nie, ich čaro tkvie v niečom inom a to je výkon. Nami testovaný kus má zabudovaný procesor i5 4. Generácie s frekvenciou 2,7 GHz. Svižnosť podporuje 8 GB RAM a harddisk pojme až 500 GB dát. Poskytujeme samozrejme možnosť výmeny disku za rýchlejšie a spoľahlivejšie SSD-čko. Kombinácia procesoru a RAM-ky tak poskytuje až nadmieru výkonu pre prácu. Viem o čom píšem. Túto recenziu totiž píšem práve na Lenovo ThinkPad T440p. Mám pritom otvorených cca 30 okien prehliadača, Word, Excel, maily, Adobe Photoshop a niekoľko ďalších menších programov.

Hluk

ThinkPad T440p vykazuje všetky znaky, že by to mal byť  veľmi tichý notebook . Pri minimálnom zaťažení zostane ventilátor dlhý čas vypnutý, čím sa zabezpečí veľmi nízka hladina hluku.

Reproduktory

Ako je typické pre obchodné prenosné notebooky, reproduktory integrované na prednej strane dodávajú plochý a príliš vysoký  zvuk. Externé reproduktory sa dajú pripojiť cez Bluetooth alebo USB a zabezpečili by výrazné zvýšenie kvality zvuku. Kombinovaný 3,5 mm konektor spája výstup pre slúchadlá so vstupom pre mikrofón.

Výsledok

Lenovo ThinkPad T440p je výkonný, dobre vybavený obchodný prenosný počítač. Predovšetkým vysokovýkonný štvorjadrový procesor je hlavným ťahúňom tohto 14-palcového modelu.  Klávesnica je klasicky perfektná a ponúka príjemné podsvietenie.

Displej je matný a jasný a pri rôznych pozorovacích uhloch nemusí byť dokonalý ale to sa dá vyriešiť naklopením obrazovky a razom je po probléme.

Nový dizajn dokovacích a napájacích portov môže sťažiť zákazníkom, ktorí používajú rôzne zariadenia.

Vďaka váhe základne je možné notebook otvoriť aj jednou rukou a sklopiť obrazovku až do uhla 180 stupňov.

Notebook je mimoriadne tichý, ako sme zvyknutí u ThinkPadov vo všeobecnosti.

Celkovo vnímame tento notebook veľmi pozitívne. Jedná sa o klasický notebook biznis triedy, ktorého cieľom je poskytnúť užívateľovi výkon a spoľahlivosť, ktorá je „vnorená“ do celokovového tela. A presne to je účelom a zároveň čarom tohto modelu.

Pridaj komentár