Tipy a triky

TEST: Štart notebooku s HDD vs. SSD a rozdielnou RAM

TEST Štart notebooku s HDD vs SSD a rozdielnou RAM

“Kdybych pánové před vás postavil dva notebooky, ale dva naprosto stejný notebooky, a o jedným z nich vám řekl, že je s SSD, tak který by pro vás byl lepší, co?” 
Touto upravenou hláškou z Pelíšok vás chcem uviesť do nášho najnovšieho testu.

Dlho sme tento test chceli realizovať. Ale až teraz je na to trochu času a máme na sklade model notebooku Lenovo ThinkPad E530c, ktorý máme vo viacerých konfiguráciách.

Preto sme sa rozhodli, že je ten správny čas, aby sme test previedli.

V čom sú notebooky „naprosto stejný“?

Modely majú rovnakú konštrukciu. V živočíšnej ríši by sme povedali, že sú z jedného vrhu. Rozdiel je ale v disku a kapacite RAM.

Kým jeden sme ponechali ako základný s klasickým HDD, druhému sme do vienka dali rýchly SSD disk a naštopkali sme mu o 4 GB RAM-ky navyše ( na celkových 8 GB ).

Ako to dopadlo si môžete pozrieť v tomto videu

O princípe fungovania HDD alebo SSD sa tu nebudeme rozpisovať, len vypichnem rýchlosť, ktorá je u SSD-čiek 7 – 10 násobne vyššia ako u klasických hard diskov, kde navyše hrozí mechanické poškodenie ( napr. vplyvom pádu ) a tým aj strata dát.

SSD majú ale zväčša menšiu kapacitu. Ďalšou výhodou je podstatne menší hluk SSD diskov, väčšia bezpečnosť ale o niečo vyššia cena.

Poďme sa spolu pozrieť na rozdiel medzi 4 a 8 GB RAM.

4GB RAM-ky môžu kľudne postačovať. Ak čítate a odpisujete na maily, čítate články, mierne upravujete fotky, píšete v Excel alebo Word, tak väčšiu pamäť nepotrebujete. Samotný Windows spapká cca 2 GB RAM-ky a zvyšok máte na ostatné programy.

Veľkým žrútom pamäte RAM je ale napr. internetový prehliadač. Stačí, ak máte otvorených viac okien a už je to na rýchlosti počítače cítiť. Ak by ste robili náročnejšie aplikácie ( napr. rôzne výpočty v Exceli, renderovanie fotiek, množstvo otvorených okien prehliadača ), tak sa už bez 8 GB pamäte nezaobídete.

Každý produkt, ktorý nájdete na našej stránke a má HDD alebo 4 GB RAM si môžete jednoducho upgrade-nuť priamo v profile produktu.

upgrade RAM a SSD

Nižšie nájdete repasovanú IT techniku so 4 GB RAM. Ak vás niektorý z modelov zaujme a budete chcieť pridať RAM, bez problémov si to pridáte jediným klikom.

repasovany notebook Dell Latitude 3180
SALE
SALE
SALE
Zatvoriť

Dell Latitude 3180

289.00  s DPH
  • Intel Pentium N4200
  • 4GB RAM
  • 128GB SSD
  • WiFi/BlueTooth/webkamera
  • 11,6" HD dotykový displej (1366x768)

Pridaj komentár