Zebra so zeleným srdcom

Tuláci na ceste domov

V Banskej Bystrici, Tihányiovskom kaštieli v Radvani, Radvanská 27, je prírodovedné múzeum, ktoré to myslí s ochranou prírody a pomocou živým tvorom vážne.

Dokazujú to nielen početnými programami, ktoré vedú deti k pozorovaniu, poznaniu a láske k prírode, ale aj otvorením druhého ročníka výstavy Tuláci na ceste domov o psíkoch a mačičkách v útulkoch, ktorým sa snažia nájsť domov vystavením ich osobných vizitiek. Výstavu otvorili 1.12. 2017 a potrvá do 28.2.2018.

Pri vzniku tejto výstavy a snahe podporiť útulky v ich činnosti spojilo sily Stredoslovenské múzeum a firma, ktorá predáva obnovenú počítačovú techniku – Zebra computers. Spolu prinášajú výstavu, na ktorej si môžete pozrieť malý výber psíkov z útulkov v blízkom okolí. Ide konkrétne o Karanténnu stanicu mesta Banská Bystrica so sídlom vo Zvolene, Občianske združenie Mačky vo Zvolene, útulok Túlavá labka v Banskej Štiavnici a útulok Tuláčik v Brezne. Všetky psíky a mačičky sú krásne a ničím si nezaslúžili svoj ťažký osud.

…. ak chcete pomôcť aj vy

Ak chcete útulky podporiť aj vy alebo už psíka či mačičku vyberáte, navštívte výstavu a umožníme Vám prezrieť si ponuku všetkých okolitých útulkov. Prípadne ak viete o staršej pani, či pánovi, ktorí túžia po zvieracej spoločnosti, ale nemajú možnosť vybrať si na internete alebo cestovať z útulku do útulku, odporučte im návštevu našej výstavy. Výstava je bezplatná a navyše Vám radi ukážeme aj ponuku ostatných psíkov a mačičiek z okolitých útulkov na internete, dáme vám telefónne číslo, na ktorom sa môžete popýtať viac, prípadne si dohodnúť podrobnosti adopcie zvieraťa.

Ďalšia možnosť, ako sa dostať k útulkom bližšie a podporiť ich, je prísť k nám do múzea 21. januára 2018. Túto nedeľu o 13-tej totiž do múzea zavítajú pracovníci útulku Túlavá labka z Banskej Štiavnice a prinesú aj psíkov, ktorých si budete môcť pohladkať, vyvenčiť, či rovno odniesť domov. Priniesť môžete aj staré vodidlá, misky, deky, či hračky a granule, škrabadlá pre mačky, … jednoducho čokoľvek, čo sa psíkom a mačičkám v útulku zíde a aspoň čiastočne im pobyt v útulku spríjemní.

Tuláci na ceste domov

… pes nie je vianočný darček

Pes pochádza z vlka a najdôležitejšia je preň jeho svorka = rodina. Preto priniesť psa domov neznamená to isté ako kúpiť si nové topánky. Znamená to prijať nového člena rodiny. Člena, o ktorého bude potrebné sa starať celý jeho život, vychovávať ho, chodiť s ním von, zabezpečovať mu vhodné podmienky, liečiť ho, keď ochorie a možno aj zabojovať o jeho život. Nie je preto vôbec vhodné spraviť zo psa vianočný darček – prekvapenie, na ktoré často nie je rodina pripravená.

Ale chovať psa stojí za to! Všetku vynaloženú námahu vám mnohonásobne vráti. Bude vaším ochrancom, potešením, istotou, že vás nikdy nezradí. Bude strážiť váš majetok, vytiahne vás na prechádzku, pomôže vám nadviazať kontakty s okolím, ktoré by inak nevznikli, bude vás baviť aj utešovať.

Ak patríte k tým, ktorí už definitívne vedia, že sú na psíka pripravení
a uvažujete o jeho kúpe, nekupujte! Darujte domov psíkovi z útulku! V útulkoch si nájde psa každý podľa svojich požiadaviek. Neraz sa tam ocitnú aj čistokrvné psíky alebo šteniatka, odhodlaní strážcovia, ale aj nekoneční maznáci. Budú vám za to celý život verným spoločníkom.

Ak máte psov radi, ale neviete pre psíka zabezpečiť vhodné podmienky, je veľa spôsobov, ako byť so psami a pomáhať im! Oslovte blízky útulok a opýtajte sa, čo by potrebovali. Môžete chodiť so psíkmi von, zaneste im staré deky alebo koberce, kúpte im granule. Buďte všímaví ku psom vo svojom okolí, možno by ste mohli ísť občas von so psíkom zaneprázdnenej susedy :o)    

Tuláci na ceste domov

… ako predchádzať vzniku nechcených zvierat

Snaha útulkov o riešenie problematiky nechcených psov a mačiek je enormná, šťastných majiteľov, ktorí si v útulku našli svojho domáceho miláčika je celá kopa, a predsa sú útulky stále preplnené, nechcené smutné duše častokrát utratené, lebo ich už skutočne nie je kam dať… Natískajú sa tu otázky: „Ako sa dá tomu predísť? Čo robiť, aby bolo nechcených psíkov a mačiek menej? Ako sa nestať tým, kto raz bude klopať na brány útulku a prosiť o pomoc pri umiestnení vlastného psa či mačiatka?“ Dobrých rád a tipov je tu hneď niekoľko. Všetko je len o našej zodpovednosti.

  1. Nikdy nedávajte zvieratko nikomu ako darček!
  2. Ak máte mačičku, ktorá chodieva von, dajte ju kastrovať! Kastráciu odporúčame už v treťom mesiaci veku.
  3. Ak ste rozhodnutí prijať do svojej rodiny psa alebo mačku, v prvom rade vyberajte zvieratko z útulkov.
  4. Ak túžite po čistokrvnom plemene, dôkladne si preverte chovateľa a nepodporujte tých, ktorí mali šteniatka či mačiatka viackrát od tej istej sučky či mačky hneď po sebe. Preverte podmienky, kde sú psíky chované. Nikdy nepreberajte psa niekde na ulici. V tomto prípade sú vierohodnejšie zvieratká s papiermi.
  5. Ak nechcete svoju sučku kastrovať, pri každom háraní na ňu 100%-ne dohliadajte a dbajte o to, aby sa kvôli vám netúlali omámené psy po frekventovaných cestách.

Dana Bardonová
koordinátorka a lektorka Tihányiovského kaštieľa
Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici
www.stredoslovenskemuzeum.sk

Tuláci na ceste domov

Podobné príspevky

Pridaj komentár